VIDIS

BAZA WIEDZY

kategoria:
  


Tablica Qomo QWB82OPF oraz QWB100OPF – problemy z instalacją oraz dotykiem


Uwaga!
Instrukcja dotyczy następujących modeli tablic Qomo:

QWB82OPF
QWB100OPF

Przed przystąpieniem do wykonywania poleceń z instrukcji prosimy o upewnienie się co do posiadanego modelu tablicy. Model tablicy znajduje się na dowodzie zakupu lub opakowaniu tablicy. W przypadku gdy nie mogą określić Państwo posiadanego modelu prosimy o wizualne porównanie tablicy ze zdjęciami dostępnymi pod powyższymi linkami.  


Tablica Qomo QWB82OPF oraz QWB100OPF – problemy z instalacją oraz dotykiem

Tablice interaktywne Qomo QWB82OPF oraz QWB100OPF są urządzeniami HID, które nie potrzebują instalacji sterowników producenta do poprawnego działania. W przypadku gdyby system miał problemy z rozpoznaniem tablicy lub jej nie wykrywał, należy skorzystać z poniższych sterowników:


Sugerowane czynności przed instalacją sterowników

 1. Jeżeli istnieje podejrzenie, że zainstalowana jest nieprawidłowa wersja sterowników należy ją odinstalować oraz wyczyścić pliki rejestru
Jak wyczyścić rejestr systemu Windows?
Najszybciej można to zrobić używając bezpłatnych aplikacji EasyCleaner lub CCleaner. Po ich pobraniu i zainstalowaniu udostępniają one opcje wyczyszczenia rejestru w prosty i bezpieczny sposób.

 1. Proszę wyłączyć funkcję Kontroli kont użytkowników systemu Windows oraz tymczasowo wyłączyć zabezpieczenia programu antywirusowego.
 • Jeżeli zainstalowany jest program antywirusowy należy go wyłączyć i zweryfikować działanie dotyku przy wyłączonej ochronie antywirusowej.
 • Proszę upewnić się, że tablica Qomo jest odłączona od komputera podczas instalacji sterowników oraz oprogramowania.

 • Jak wyłączyć Kontrolę Konta Użytkownika (Windows 7 / 8)?
  Aby wyłączyć powyższą funkcję należy wejść w Panel Sterowania -> Konta użytkowników -> Konta użytkowników -> Zmień ustawienia funkcji Kontroli konta użytkownika -> zmień ustawienia na najniższe (Nie powiadamiaj nigdy) -> OK

  1. Proszę upewnić się, że tablica Qomo QWB82OPF  jest odłączona od komputera podczas instalacji sterowników.
  2. Proszę upewnić się, że system Windows jest zaktualizowany i posiada najnowsze poprawki. Aby to sprawdzić należy wejść do Panelu sterowania -> System i zabezpieczenia -> Windows Update i na lewym panelu odnaleźć opcję Wyszukaj aktualizację i sprawdzić stan aktualizacji. Zalecana opcja to Automatyczne instalowanie aktualizacji.


  1. Proszę upewnić się, że sterowniki USB komputera są zaktualizowane do najnowszej wersji. Sugerowane jest zainstalowanie najnowszej wersji ze strony producenta.
   
  Przebieg instalacji


  Plik instalacyjny zawierający sterowniki należy uruchomić jako administrator. Aby to zrobić należy na pliku instalacyjnym kliknąć prawym przyciskiem myszki i wybrać opcję Uruchom jako Administrator. Na pojawiające się komunikaty należy odpowiedzieć twierdząco. Następnie należy zainstalować sterownik korzystając ze wskazówek pojawiających się na ekranie.
  Po zakończonej instalacji sterowników w zasobniku systemowym powinna pojawić się ikona sterownika. Po podłączeniu tablicy kolor ikony powinien zmienić się z czerwonego na zielony.
  Kalibracja z poziomu opcjonalnych sterowników

  Aby skalibrować tablicę z poziomu opcjonalnych sterowników należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonie sterownika, następnie z rozwijanego menu wybrać opcje Ustaw, a następnie 16 punktów kalibracji. W następnym kroku proszę podążać za wskazówkami wyświetlanymi na ekranie.
  Uwaga! W celu uzyskania najlepszych rezultatów zalecamy korzystanie z 16 punktowej kalibracji.  Co zrobić jeżeli punkt dotyku jest rejestrowany przez tablicę nieprecyzyjnie (brak dokładności dotyku)?
  1. Jeżeli tablica działa w trybie HID (bez zainstalowanych sterowników):
  • Proszę skalibrować tablicę korzystając z kalibracji wbudowanej w system Windows. Instrukcja kalibracji
  • Jeżeli kalibracja z poziomu systemu Windows jest niemożliwa (system nie wykrywa tablicy lub nie można pomyślnie przeprowadzić kalibracji z poziomu systemu) należy zainstalować opcjonalne sterowniki i skorzystać z kalibracji z poziomu sterowników.
  Uwaga! Nie należy korzystać jednocześnie z kalibracji systemu Windows oraz kalibracji z poziomu sterownika.
  Po przeprowadzeniu kalibracji w systemie Windows należy ją zresetować jeżeli chcemy dokonać kalibracji z poziomu sterownika. Tzw. „podwójna” kalibracja może powodować błędy w działaniu tablicy. 
  1. Jeżeli zainstalowane są sterowniki i pomimo przeprowadzonej kalibracji dotyk dalej nie jest precyzyjny:
  • Jeżeli dotyk jest niedokładny na określonym obszarze tablicy (np. lewy dolny róg) należy skorzystać z narzędzia Ustaw oś optyki, które działa na zasadzie narzędzia do kalibracji dotyku. Aby skorzystać z tej opcji należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonie sterownika, a następnie z rozwijanego menu wybrać opcje podgląd obrazu -> Ustaw oś optyki. W oknie z pytaniem o hasło należy wpisać 0001 i kliknąć OK. W następnym kroku proszę podążać za wskazówkami wyświetlanymi na ekranie. Po dokonaniu ustawienia osi optyki należy przetestować dotyk i ew. dokonać kalibracji.

   
     • W następnym kroku proszę podążać za wskazówkami wyświetlanymi na ekranie. Uwaga! W przypadku kalibracji osi optyki należy dotykać narożników powierzchni tablicy interaktywnej, a nie czerwonych kółek czy narożników wyświetlanego obrazu.
  • Po dokonaniu ustawienia osi optyki należy przetestować dotyk i dokonać kalibracji. Zalecamy wykonanie kalibracji 16-punktowej. 


  ViDiS
    © 2010 - 2024 ViDiS S.A., Wszystkie prawa zastrzeżone   |   regulamin korzystania ze strony   |   polityka cookies